Razvoj ERP sustava (*)
MRP i MRP II
Sustavi za planiranje resursa poduzeća (ERP) enormno su evoluirali u proteklih šest desetljeća. Iako je pojam ERP skovao Gartner 1990-ih, praksa korištenja sustava kontrole zaliha s ciljem osiguranja odgovarajuće razine zaliha u proizvodnji vuče korijene još iz 1960-ih [1]. Već tada su razvijeni softverski sustavi za praćenje sirovina i materijala, te obavještavanje voditelja proizvodnih pogona o tome kada i koliko istih treba nabaviti. Te su se aplikacije tijekom 1970-ih razvile u ono što je danas poznato kao Sustavi za planiranje potrebnih materijala (MRP).
Za razliku od MRP-a, koji završava prijemom materijala, MRP II proširuje tok vrijednosti na sve aktivnosti potrebne da se finalni proizvod isporuči klijentu. Ovaj tok vrijednosti uključuje planiranje proizvodnje, raspoređivanje kapaciteta stroja i osiguranje kvalitete [1].
ERP
Tijekom 1990-ih, MRP II je naslijedio ERP. Gartner je skovao pojam ERP kako bi naglasio da takvi sustavi mogu pomoći širokom spektru poduzeća, ne samo proizvodnim, te da se mogu koristiti za poboljšanje učinkovitosti svih procesa. ERP se opisuje kao sposobnost pružanja integriranog skupa poslovnih aplikacija. ERP alati koriste zajednički model procesa i podataka za podršku raznovrsnim operacijama kao što su financije, ljudski resursi, distribucija, proizvodnja, usluge i lanac opskrbe [2]. To je trenutak u kojem su ERP sustavi postaju ono što su i danas: središnji repozitorij podataka tvrtke.
Uvođenje ERP-a u oblaku predstavlja značajan iskorak u razvoju ERP-a. Zahvaljujući računalstvu u oblaku, ERP tehnologije koje su prije bile isključivo dostupne velikim organizacijama sada su dostupne malim i srednjim poduzećima kojima nedostaju resursi za izgradnju i održavanje rješenja na vlastitoj lokaciji. Automatizacija postupaka, poboljšana točnost podataka i povećana produktivnost, sve su to moguće prednosti koje omogućava ERP u oblaku za mala i srednja poduzeća u raznim industrijama.
ERP II
Gartner je skovao pojam ERP II 2000. godine kako bi opisao web-bazirane sustave koji mogu integrirati podatke iz velikog broja odjela i funkcija u cijeloj tvrtki [8]. To obuhvaća i front-office programe poput CRM-a, e-trgovine i marketinške automatizacije, kao i back-office aktivnosti poput upravljanja lancem opskrbe (SCM) i upravljanja ljudskim kapitalom (HCM).
Postmoderni ERP
Gartner je predložio izraz “postmoderni ERP” za opisivanje treće faze ERP-a, koja je započela 2010-ih i koja je naglasila transformiranje ERP-a u sveobuhvatnu strategiju, umjesto u diskretnu tehnologiju. Postmoderni ERP tehnološka je strategija koja automatizira i povezuje administrativne i operativne poslovne aktivnosti (kao što su financije, ljudski resursi, nabava, proizvodnja i distribucija), uravnotežujući prednosti integracije koju isporučuju dobavljači ERP-a s poslovnom fleksibilnošću i agilnošću [ 3].
Počevši od treće generacije ERP-a, postmodernog ERP-a, fokus se pomiče s kontrole na vrijednost (Slika 1). Najmanje dva povezana događaja ubrzala su pomak prema strategiji koja je više orijentirana na vrijednosti. Naime, većina poduzeća ima na raspolaganju sve manje sredstava i resursa, dok istovremeno treba zadovoljiti rastuću potražnju za sve raznovrsnijom robom i uslugama. S druge strane, robotska automatizacija procesa (RPA) i umjetna inteligencija (AI) dva su primjera iznimnog tehnološkog napretka početkom 21. stoljeća [4].
Slika 1. Razvoj ERP-a [5]
Composable ERP
RPA i AI su tehnologije koje su dovele do četvrte generacije ERP-a. Gartner je skovao pojam “composable ERP” kako bi definirao novu generaciju ERP sustava u 2020-ima. Četvrta generacija ERP-a označava temeljniji pomak, šireći ERP izvan unutarnjih poslovnih resursa i planiranja na vanjske ekosustave. Kupci i dobavljači sada postaju dvije komponente većeg ekosustava koji uključuje partnere, konkurente i druge dionike.
(*) Tekst je preuzet i prilagođen iz rada:
Gašpar, D., Ćorić, I., Mabić, M. (2023). Composable ERP – New Generation of Intelligent ERP. In: Ademović, N., Kevrić, J., Akšamija, Z. (eds) Advanced Technologies, Systems, and Applications VIII. IAT 2023. Lecture Notes in Networks and Systems, vol 644. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-031-43056-5_26
References:
[1] Bradford, M.: Modern ERP: Select, Implement and Use Today’s Advanced Business Systems, Kindle Edition, (2020).
[2] Gartner Glossary: Eterprise Resource Planning, https://www.gartner.com/en/information-technology/glossary/enterprise-resource-planning-erp
[3] Gartner Glossary: Postmodern ERP, https://www.gartner.com/en/information-technology/glossary/postmodernerp
[4] Katuu, S.:Enterprise Resource Planning: Past, Present, and Future, New Review of Information Networking, 25(1), (2020).
[5] Howard, M.: The Future of Government Back Office Operations, https://www.accenture.com/_acnmedia/pdf-64/accenture-future-govt-back-office-slideshare.pdf
Sandra Ćorić
Voditelj marketinga i prodaje Hera d.o.o.Ostale objave
September 24, 2024
Namex program lojalnosti u mobilnoj aplikaciji
Nastavljamo s inovacijama: Namex program lojalnosti u mobilnoj aplikaciji! Nakon što je Namex mobilna aplikacija već…
May 22, 2024
Predstavljamo Namex mobilnu aplikaciju
S iznimnim ponosom predstavljamo naš najnoviji proizvod – Namex mobilnu aplikaciju !Tvrtka Hera d.o.o. Mostar oduvijek…
April 29, 2024
Demo snimak ERP sustava cHector
Kako odabrati ERP rješenje: Demo snimci ERP sustava cHectorOdabir pravog ERP rješenja za vašu tvrtku može biti ključan…